Pierwsze zabrudzenie na nowych butach boli najbardziej, zwłaszcza jeżeli mowa tutaj o obuwiu w jasnej kolorystyce, która niewątpliwie jest bardzo uniwersalna, ale jednocześnie ma też tę wadę, że brudzi się w iście ekspresowym tempie i widać na niej dosłownie każdy ślad użytkowania. Czy jednak można przywrócić ulubionym butom dawny estetyczny wygląd oraz świeżość? Jak najbardziej!
Aby osiągnąć pożądane efekty należy jednak poświęcić nieco czasu oraz zaangażowania w proces czyszczenia oraz konserwacji obuwia. Choć z pewnością najszybszym sposobem na usunięcie zabrudzeń, kurzu, błota oraz innych ”dekoracji” byłoby pranie trampek, to taka praktyka często jest tematem dyskusji wśród wielbicieli obuwia wykonanego z materiału płóciennego. Jak więc to naprawdę jest – czy trampki można prać w pralce, a może pranie białych tenisówek jest skazane na niepowodzenie? Po lekturze dzisiejszego wpisu pozbędziesz się wszelkich wątpliwości.
Czy trampki można prać w pralce? Rozwiązujemy dylemat trampkoholików
Jedni mówią, że od lat praktykują taką metodę i jeszcze nigdy, ale to przenigdy nic im się nie stało z butami. Drudzy z kolei ostrzegają inne osoby, którym przychodzi do głowy pranie białych tenisówek (bądź też tych w każdym innym kolorze), aby absolutnie tego nie robiły, ponieważ wrzucając obuwie do pralki nieodwracalnie je zniszczą.
Kto ma rację w tym odwiecznym pojedynku pomiędzy zwolennikami prania obuwia oraz jego przeciwnikami? Być może odpowiedź na to pytanie Cię zaskoczy, ale… zarówno jedna, jak i druga grupa się nie myli! Zastanawiasz się jak to możliwe? Już tłumaczymy.
Choć pranie trampek obarczone jest dość sporym ryzykiem i każda osoba pragnąca pozbyć się różnego rodzaju plam powinna być tego świadoma, to powodzenie całej akcji zależy od jednej, bardzo istotnej rzeczy. Mowa tutaj oczywiście o sposobie łączenia ze sobą poszczególnych elementów obuwia składających się na jego konstrukcję. Jeżeli zakupione przez Ciebie trampki posiadają szwy, to możesz w ostateczności zdecydować się na pranie trampek, jeśli natomiast buty są klejone, wykonane z zamszu bądź skóry czy ozdobione koralikami lub ćwiekami, to niech pranie białych tenisówek nawet nie przychodzi Ci do głowy.
Wrzucając do pralki klejone tenisówki lub trampki możesz mieć pewność jednego: trwałego zniszczenia ulubionego, wygodnego obuwia, które zmusi Cię do zakupu zupełnie nowej pary. Rezultatem prania trampek mogą być rozklejone podeszwy, pękająca podszewka czy uszkodzenie cholewki, a takie efekty sprawią, że buty nie będą nadawać się do użytkowania.
Czy białe trampki można prać w pralce i jak zrobić to dobrze?
Jeżeli masz pewność, że bolesne skutki prania tenisówek lub trampek w pralce nie będą dotyczyć akurat Twojej pary i wykluczyłeś już wszelkie ewentualności, to możesz uprać obuwie. W tym jednak przypadku jak najbardziej wskazana jest ostrożność – nawet najbardziej trwałe buty w bliskim zderzeniu z bębnem wspomnianego urządzenia AGD mogą przegrać.
O jakich zasadach warto pamiętać decydując się na pranie białych tenisówek? Całą akcję rozpocznij od usunięcia powierzchownych zabrudzeń na butach, a więc błota, piasku, liści, trawy czy żwirku za pomocą ściereczki, szczotki do obuwia bądź czystej ściereczki. W kolejnym kroku wyjmij z butów sznurówki oraz wkładki (jeżeli oczywiście istnieje taka możliwość), a potem włóż trampki do specjalnie dedykowanych woreczków do prania obuwia, które zabezpieczą je przed obijaniem się o bęben. Później wsyp proszek do prania (bez dodatku zmiękczacza, który może zniszczyć strukturę materiału z jakiego wykonane są buty), a po zakończeniu prania wypchaj wnętrze obuwia gazetami (co pomoże zachować ich pierwotny kształt) i odstaw do samoistnego wyschnięcia.
Pranie trampek – czy to jedyne możliwe rozwiązanie?
Oczywiście pranie trampek nie jest jedyną opcją – jeżeli masz odrobinę wolnego czasu i nie chcesz ryzykować, to zamiast od razu wrzucać obuwie do pralki, sugerujemy Ci w zamian zacząć od wypróbowania sprawdzonych domowych sposobów. Do usunięcia nawet tych najbardziej opornych osadów, plam czy innego rodzaju zabrudzeń sprawdzą się triki z wykorzystaniem m.in.:
- dostępnej w niemal każdej kuchni sody oczyszczonej;
- pasty do zębów;
- wody oraz octu;
- kwasku cytrynowego;
Jeżeli powyższe sposoby nie przyniosą efektów, wówczas możesz przystąpić do solidniejszej kontrofensywy i potraktować nie dające za wygraną zabrudzenia specjalnym środkiem do pielęgnacji obuwia wykonanego z danego rodzaju materiału. Preparat w formie pasty, pianki czy aerozolu z pewnością pomoże Ci przywrócić butom dawny blask oraz atrakcyjny wygląd, a Ty znów będziesz je nosić z dumą.