Czy w trampkach można biegać?

W tym artykule:

Jak doskonale wiemy, trampki to buty idealne na każdą okazję. Nosimy je dziś już nie tylko do stylizacji z dżinsami czy sportowymi ubraniami, ale także do sukienek czy eleganckich spodni. Jednak czy rzeczywiście buty na gumowej podeszwie sprawdzą się w każdych okolicznościach? Czy można w nich nie tylko chodzić, ale również biegać?

Sezon biegowy w pełni. Kupić nowe trampki?

Bieganie to wspaniały sport kształtujący nie tylko sylwetkę, ale również charakter. Nie dziwi więc, że sięga po niego coraz więcej osób chcących żyć aktywnie i zdrowo. Pierwszym krokiem, jaki czynimy, gdy przymierzamy się do rozpoczęcia przygody z bieganiem, jest kompletowanie stroju. Od czego zacząć? Oczywiście od butów. To sprawa fundamentalna. Jedni twierdzą jednak, że w biegać można w absolutnie każdych butach, które zaliczymy do grupy butów sportowych. Dla innych bieganie w tak zwanych butach lifestylowych, do których należą również trampki, jest niedopuszczalne. Komu ufać? Jak jest naprawdę?

Anatomia butów do biegania

Na początku, przy pierwszych kilku treningach biegowych możesz posłużyć się starą parą trampek, którą masz w swojej szafie (zazwyczaj właśnie takie, już lekko zużyte trampki przeznaczamy do joggingu). Szybko jednak odczujesz, że to nie to, że nie jest ci wygodnie, że stopa nie do końca pracuje tak, jak powinna. Nic w tym dziwnego! Aby zrozumieć, dlaczego nie powinniśmy biegać w trampkach, wystarczy zastanowić się, jak porusza się nasza stopa oraz ścięgna nóg w trakcie joggingu. Cała stopa mocno ugina się, dlatego cholewki butów do biegania z reguły są bardzo elastyczne. Moment lądowania pięty na podłożu może być w źle dobranym obuwiu nie tylko niekomfortowy, ale wręcz bolesny. Więzadła i stawy osób, które biegają w trampkach są bardziej narażone na kontuzje, ponieważ buty te nie dają odpowiedniej amortyzacji. Taki jogging może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia!

Nie biegaj w trampkach, jeśli chcesz żyć aktywnie

Niezależnie od tego, jaką markę wybierasz, jeśli chodzi o trampki, z reguły ich podeszwa wykonana jest w całości z gumy. Podobnie jest w butach biegowych, jednak guma znajduje się tu tylko na zewnątrz, w środku natomiast wtryskuje się różnego rodzaju amortyzujące pianki lub poduszki gazowe. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ochronić się przed groźnymi kontuzjami. Gumowa podeszwa w trampkach nie jest również wystarczająco elastyczna, by odzwierciedlać naturalne ruchy stopy w trakcie biegania. Sprosta ona wymaganiom chodzenia, jednak przy bieganiu będzie po prostu niefunkcjonalna. Treningi biegowe wymagają więc niestety profesjonalnego obuwia biegowego (sprawdź buty do biegania na https://up8.com/), które zapewni nam bezpieczeństwo i komfort w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów.

Trampki to wspaniałe buty lifestylowe, których wygodę doceniamy na co dzień. Jeśli chodzi jednak o bieganie, to zdecydowanie warto rozważyć zakup profesjonalnych butów z przeznaczeniem do joggingu.