Jakie wybrać buty na deskorolkę?

W tym artykule:

Jazda na deskorolce to rodzaj rekreacji, który pochłania wielu młodych ludzi. Amatorskie zabawy w tej dziedzinie coraz częściej stają się też ostatnio czymś znacznie poważniejszym. Skateboarding to dla wielu osób prawdziwy sposób na życie, rodzaj kultury, skupiający w sobie nie tylko samą jazdę na desce, ale i całą otoczkę, z właściwą modą, muzyką oraz codziennym stylem funkcjonowania włącznie. Skateboarding przybiera także coraz częściej postać sportu zawodowego. Buduje się coraz to nowe profesjonalne skateparki, organizuje się poważne turnieje. Dlatego wiele młodych osób, zafascynowanych kulturą i sportem skate myśli bardzo serio o swojej nowej zajawce i traktuje ją w kategoriach długotrwałego zajęcia, a nie chwilowej amatorskiej zabawy.

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z jazdą na deskorolce stają przed zadaniem skompletowania sprzętu, akcesoriów oraz ubioru i obuwia. Przy czym to ostatnie to niezwykle istotna kwestia. To, jakie buty założymy na deskę, będzie przecież bezpośrednio wpływać na jakość jazdy. Profesjonalne obuwie skate jest tworzone przez takich producentów, jak: Vans, Emerica, Etnies, Osiris, Es. Buty skate znajdą się także wśród licznych modeli Nike. Wszystkie te buty wyróżniają się dobrą jakością wykonania, grubą podeszwą (co w jeździe na desce ma kolosalne znaczenie) oraz dobrymi, komfortowymi wkładkami. Buty z górnej półki byłyby oczywiście rozwiązaniem najlepszym, z tym, że dla początkujących adeptów deskorolkowego sportu, zakup takiego obuwia może stanowić problem, tym bardziej, że trzeba je dość często wymieniać. Dla przykładu buty Nike SB Dunk to wydatek rzędu 350 zł, a buty Etnies Fader LS kosztują około 280 zł. Takie koszta często przekraczają możliwości budżetowe młodego niezarabiającego jeszcze człowieka.

Czy zatem można jeździć w zwykłych trampkach? Na pewno zwyczajne płócienne tenisówki nie są odpowiednie do tego sportu. Buty na deskorolkę powinny być masywne, a tego o zwykłych trampkach powiedzieć nie można. Choć trampki Vans wywodzą się z kultury skateboardingowej, to ich użytkowanie w trakcie jazdy na desce może być ryzykowne. Trampki nie stabilizują stopy na tyle mocno, aby zabezpieczyć ją przed urazami, dlatego jeśli planujemy rozwijać swoje skateboardingowe umiejętności zainwestujmy w obuwie skate.

Nie trzeba od razu kupować butów za 200 czy 300 zł. Na rynku jest spora ilość butów skate, których ceny to około 70 zł. Przykładem mogą być tutaj buty Expander. Być może nie jest to wielka i ceniona marka, jednak dla początkującego deskorolkowca takie buty powinny wystarczyć.