Podczas życia średnio na własnych nogach kilkukrotnie pokonujemy dystans równy temu jaki trzeba by było przemierzyć podczas podróży dookoła świata. Z tego też względu warto zadbać o zdrowie swoich stóp i zapewnić im odpowiednie wsparcie w postaci dobrze dobranego obuwia.
Choroby stóp – najpopularniejsze dolegliwości i ich przyczyny
Haluksy
To choroba, na którą cierpi 2-4% całej ludzkiej populacji, a jej znakiem rozpoznawczym jest boczne odchylenie palucha wraz z przemieszczeniem się pierwszej kości śródstopia. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie jest to nic poważnego, to każda osoba zmagająca się z haluksami z pewnością przyzna, że odczuwalny ból, którego źródłem jest stan zapalny w zdeformowanym stawie skutecznie pogarsza komfort chodzenia.
Jaka jest przyczyna powstawania haluksów? Haluksy mogą być wywołane przez noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz modeli z wąskimi noskami, które powodują przeciążenie przedniej części stopy, a także mogą być po prostu dziedziczone.
Leczenie haluksów opiera się na noszeniu prawidłowo dobranego obuwia, stosowaniu specjalnych wkładek do butów oraz aparatów korygujących. Niekiedy koniecznością okazuje się też operacja umożliwiająca całkowite pozbycie się zmian na zawsze.
Grzybica
Jedno z najczęściej występujących schorzeń stóp wywoływane przez dermatofity, a więc grzyby, które szczególnie upatrzyły sobie zrogowaciałe oraz martwe warstwy skóry. Uwielbiają one wilgoć wynikającą z pogorszonej oddychalności i uszkodzony naskórek, bowiem to właśnie w takich warunkach najlepiej się rozwijają. Na szczęście objawy grzybicy stóp można dość łatwo zauważyć – do niepokojących sygnałów zalicza się m.in. zaczerwienienie skóry między palcami, pieczenie oraz swędzenie skóry, a także zlewanie się oraz zasychanie i łuszczenie się pęcherzy.
Zaawansowana grzybica stóp może być dość kłopotliwa jeżeli chodzi o wyleczenie, dlatego też już po dostrzeżeniu pierwszych sygnałów warto wziąć sprawy w swoje ręce. W walce z grzybicą niezawodne są stosowane miejscowo leki przeciwgrzybicze w postaci kremu bądź/i maści.
Palce młotkowate
Pod tą nazwą kryje się deformacja, która objawia się właśnie poprzez wygląd, a właściwie pozycję w jakiej znajdują się palce. Są one bowiem zakrzywione w dół i tym samym łudząco przypominają niewielkich rozmiarów młoteczki. Ta choroba stóp związana jest z noszeniem źle dopasowanego, zbyt małego obuwia, dlatego też prędzej czy później można ona ”dopaść” każdą osobę, która nie przywiązuje wagi do wyboru właściwego rozmiaru butów. Mało tego, palce młotkowate mogą prowadzić do powstania haluksów, a także dolegliwości bólowych odczuwanych podczas chodzenia czy też rozciągania stóp.
Płaskostopie
To nic innego jak charakterystyczne zniekształcenie, które polega na nieodpowiednim obniżeniu się sklepień stóp. Znajdujący się po wewnętrznej stronie stopy łuk ulega spłaszczeniu, w efekcie czego stopa przylega całą swoją powierzchnią do podłoża. Czy można zaradzić tej dolegliwości? Jak najbardziej! Co więcej, możliwości jest w rzeczywistości kilka, a najlepsze efekty przynosi połączenie ze sobą dostępnych opcji. Do polecanych sposobów leczenia płaskostopia możemy zaliczyć m.in. wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, stosowanie wkładek ortopedycznych oraz specjalnie dedykowanego obuwia niwelującego wspomniany problem, a w wybranych przypadkach także operacja chirurgiczna.
Jak dobrać obuwie, aby cieszyć się zdrowymi stopami?
Oczywiście chorób stóp jest dużo więcej – powyższą listę należałoby uzupełnić także chociażby o dnę moczanową, odciski i modzele, ostrogę piętową czy też wrastające paznokcie. Zakończmy jednak na razie temat dolegliwości zdrowotnych stóp i przejdźmy do tego jak zapobiegać różnego rodzaju problemom, które efektywnie mogłyby pogorszyć komfort i przyjemność odczuwaną ze spacerów, biegów czy po prostu pokonywania dystansów na własnych nogach. W zamian skupmy się na tym, jak dobrać obuwie, aby było ono wygodne i zdrowe dla stóp.
Poszukując idealnego modelu obuwia na wybraną porę roku szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na właściwe dopasowanie. Upatrzone buty powinny umożliwiać swobodne ruszanie palcami, gdyż w przeciwnym razie będą one ściśnięte niczym sardynki w puszce. Niemniej istotną kwestią jest materiał wykorzystany do budowy cholewki, który powinien zapewniać optymalny przepływ powietrza i pozwalać na zachowanie świeżych warunków także podczas wyższych temperatur. Warto także zwrócić uwagę na jakość wyściółki wewnątrz butów oraz podeszwę, gdyż to właśnie na niej ciąży obowiązek amortyzowania wstrząsów powstających na skutek zderzenia się stóp z podłożem.