Jak wyczyścić białe trampki?

W tym artykule:

Białe trampki to uniwersalne buty, które znajdują się w niejednej garderobie. Kochane za wygodę i łatwość układania z nimi stylizacji. Dostępne w różnych wersjach, są w stanie zaspokoić każdego użytkownika. W sklepach bez problemu znajdziesz rozpoznawalne na całym świecie, grunge’owe białe modele marki Converse, skejciarskie Vansy w wersji white, a także casualowe Lacoste czy Tommy Hilfiger. Wszystkie świetnie komponują się w codziennych stylizacjach, posiadają jednak jedną wadę – szybko się brudzą. Najlepszym sposobem na nieskazitelną biel jest szybkie reagowanie na każde zanieczyszczenie. Co jednak w sytuacji, gdy nieco zaniedbamy nasze ukochane trampki? Poniższej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na ich odświeżenie.

Czyszczenie gumowej podeszwy

To najłatwiejsza część odświeżania białych trampek. Najnowsze zabrudzenia usuniesz za pomocą gąbki i płynu do naczyń. Zabrudzenia starsze, zżółknięcia oraz czarne otarcia usuniesz za pomocą mleczka do czyszczenia, sody oczyszczonej czy pasty do zębów. Każdy z tych środków należy nakładać na podeszwę przy użyciu niewielkiej szczoteczki (np. do zębów) i trzeć aż do osiągnięcia olśniewającej bieli. Na gumę możesz stosować również klasyczny wybielacz do prania, jednak po użyciu dokładnie go zmyj – jeśli zostawisz go do wyschnięcia, paradoksalnie możesz pogłębić żółty odcień podeszwy.

Z gumowymi podeszwami w sposób spektakularny radzi sobie również zmywacz do paznokci, jednak tej metody nie należy stosować często. Zawarty w nim aceton wysusza gumę, w efekcie czego może ona pękać.

Płyn do naczyń

To podstawowy środek, którym można czyścić białe cholewki trampek. Jest bezpieczny dla materiału, dlatego warto od niego rozpocząć, a jeśli okaże się nieskuteczny, dopiero wtedy sięgać po inne rozwiązania. Płyn do naczyń rozrób z niewielką ilością wody wytwarzając gęstą pianę, następnie nałóż ją na materiał gąbką delikatnie wcierając kolistymi ruchami. Nadmiar piany ściągaj ręcznikiem papierowym. Gąbkę często płucz w ciepłej wodzie pomiędzy kolejnymi partiami piany, aby uniknąć rozcierania brudu. Buty susz w cieniu, uprzednio wypełniwszy je od środka papierem.

Soda, woda utleniona, ocet

Soda to środek świetnie wywabiający plamy, znakomicie sprawdzający się również w czyszczeniu białych trampek. Aby stworzyć z niej substancję do nakładania na buty, należy zmieszać ją z niewielką ilością wody utlenionej lub octu. Mieszankę wetrzyj w materiał i odczekaj kilkanaście minut. Następnie delikatnie spłucz ją z butów. Susz w cieniu i z papierem wewnątrz butów.

Zasypka dla dzieci

Sposobem na odświeżenie przyszarzałego obuwia jest zasypka dla dzieci. Pozwoli ona nadać butom świeży wygląd, ale nie radzi sobie z głębokimi plamami. Sposób ten można zastosować jako zwieńczenie czyszczenia sodą czy płynem do naczyń. Podobnie jak w przypadku sody, z zasypki i wody należy stworzyć środek o kleistej konsystencji, którą nakłada się na materiał. Różnica jest taka, że buty należy wysuszyć przy użyciu suszarki do włosów, a następnie wytrzepać pozostały na tkaninie puder.

Profesjonalne środki do obuwia

Jeśli od domowych sposobów wolisz profesjonalne środki do czyszczenia obuwia, to w sklepach znajdziesz wiele ich rodzajów. Do trampek najlepsze będą szampony do butów, dzięki którym z łatwością przywrócisz ich biel. Aby zmniejszyć ryzyko poważnych zabrudzeń na przyszłość, stosuj także impregnaty, które zapobiegną wchłanianiu przez materiał wody, błota i kurzu.

Pralki unikaj jak ognia

Pranie trampek, szczególnie klasycznych, koszykarskich modeli, nie jest wskazane. Na nosku oraz zapiętku posiadają one usztywnienie, które najczęściej wykonane jest z grubego kartonu. Pod wpływem wody mógłby się on rozmoczyć i stracić swoje właściwości. Poza tym nadmiar wody może uszkodzić klejone łączenia między cholewką a podeszwą. Silne uderzenia o bęben pralki mogłyby też doprowadzić do rys i uszkodzeń butów.

Jak widzisz, istnieje wiele skutecznych sposobów na nadanie nowego życia białym trampkom, które straciły swój pierwotny blask. Dzięki nim możesz cieszyć się swoimi ulubionymi butami przez wiele sezonów, oszczędzając pieniądze i wykazując się dbałością o środowisko, które cierpi z powodu nadmiaru tekstylnych odpadów.